Bajkowe Przedszkole

PRZEDSZKOLE SMORZĄDOWE NR 3 BAJKOWE PRZEDSZKOLE

W TURKU

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

„Wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki”- kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania sie

Autorki  innowacji: Acela Beata, Fret Edyta

Przewidywany termin wprowadzenia i czas trwania innowacji:

Wrzesień 2017r. – Czerwiec 2018 r.

Miejsce realizacji :

Przedszkole Samorządowe nr 3 Bajkowe Przedszkole  w Turku

Zakres innowacji:

3-6 latki

Wstęp

    Wszystko, co podajemy dzieciom do zjedzenia, przyczynia się do kształtowania ich przyszłych kulinarnych upodobań i nawyków. Właściwe żywienie ma ogromny wpływ na długość i jakość naszego życia.

Proponowana innowacja jest odpowiedzią na poszukiwanie sposobów zainteresowania dzieci zdrowym odżywianiem.

Słodkie napoje, ciasteczka, batoniki to w wielu przypadkach główne produkty, jakimi żywią się dzieci w ciągu dnia. Gdzie miejsce na witaminy i produkty wysokowartościowe? Niestety dzieci nie potrafią same określić,

co jest dla nich dobre i wybierają pożywienie, które w ich mniemaniu jest smaczne. Brak wiedzy w temacie zdrowego żywienia zarówno wśród dzieci, jak   i dorosłych niesie ze sobą poważne konsekwencje. Jedną z nich jest otyłość, która stała się groźną chorobą dzisiejszych czasów.

Z wielu przeprowadzonych badań wynika, że większość dzieci w wieku

przedszkolnym spożywa za mało warzyw i owoców. Przedszkole musi wspierać rodziców w wysiłkach, a czasem nawet wskazywać im właściwą drogę do zdrowego odżywiania. Trzeba wspólnego wysiłku nauczycieli

i rodziców, aby proces ten przebiegał pomyślnie.

Należy zmienić często złe przyzwyczajenia żywieniowe dzieci, na rzecz urozmaiconych i bogatych w witaminy posiłków.

Jedzenie często bywa dla dzieci nudne. Nie potrafią delektować się jego smakiem tak, jak dorośli. Trzeba je więc urozmaicać poprzez np. zabawy z przygotowywaniem jedzenia i rozmowy na ten temat oraz uroczystości związane z propagowaniem zdrowego żywienia. Jedzenie dla naszych pociech, powinno być kolorowe, przyozdobione śmiesznymi wzorkami, a sałatki i kanapki przystrojone warzywami.

To z pewnością zaintryguje najmłodszych smakoszy i nakłoni do zjedzenia nawet tych warzyw, które do tej pory dziecko negowało. Dobrym więc pomysłem jest zaproszenie dziecka do wspólnego przygotowywania posiłku,

by samo mogło niektóre czynności wykonać i stworzyć swoje własne dania. Nie należy bać się,

że zrobi sobie krzywdę, jeśli zadbamy o zasady bezpieczeństwa.

Opis Innowacji

         Myślą przewodnią innowacji jest nauczenie dzieci poprzez zabawę jak jeść i co jeść. Program obejmuje cykl spotkań integracyjnych  przypadających na rok szkolny 2017/2018, które będą odbywały się raz w miesiącu.  Innowacja ma na celu zwrócenie uwagi na jakość jedzenia oraz jego rolę dla zdrowia i edukacji dzieci. Skierowana jest bezpośrednio do dzieci, ale pośrednio również do rodziców, a przeznaczona do realizacji we wszystkich grupach wiekowych (3-6-latki) w przedszkolu. Program innowacji ma charakter otwarty - jego treści mogą być rozszerzane w zależności od zainteresowań dzieci. Zaproponowane treści w programie innowacyjnym są dostosowane do możliwości intelektualnych dzieci.

Podczas zajęć dzieci nauczą się jak komponować zdrowe i smaczne posiłki, poznają piramidę żywienia, dokładnie owoce i warzywa oraz wszelkie składniki odżywcze takich produktów jak mleko, zboża, zioła, a także ryby i orzechy, które są ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 - potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Program innowacji, który stworzyłyśmy uświadomi dzieciom, że same mogą decydować, co chcą jeść, czy chcą jeść zdrowo oraz przekonają się, iż gotowanie jest łatwe i przyjemne. Ważnym elementem innowacji jest pozwolenie dzieciom na samodzielne nakładanie posiłku podczas obiadu (ze względów organizacyjnych – dokładkę). Przedszkolaki opanują także technikę prawidłowego jedzenia, bezpiecznego posługiwania się sztućcami, przezwyciężania uprzedzeń do potraw, a także higienę spożywania produktów, samodzielnego wykonywania posiłków. Poznają zasady savoir-vivre'u (zasady dobrego wychowania przy stole)  takie jak nakrywanie i podawanie do stołu jedzenia, sposobu ułożenia sztućców, serwetek. Takie umiejętności należy rozwijać i doskonalić w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu. Ważne jest, aby przedszkolaki znały i stosowały zasady właściwego spożywania posiłków, wspólnie z rówieśnikami w przedszkolu, ale też w domu

z rodziną – przy stole, a nie przed telewizorem!

Umożliwia on również nauczenie dzieci pracy w grupie, podziału obowiązków  i dogodnego rozplanowania czasu potrzebnego do przygotowania potrawy.

         Ważne jest także większe uświadomienie rodziców w zakresie zdrowego odżywiania, poprzez przekazanie im odpowiedniej wiedzy w kontaktach indywidualnych, co będzie celem naszych działań, zamieszczanie informacji   w „Kąciku dla Rodziców” oraz zorganizowanie warsztatów podczas, których będą mogli „gotować” ze swoimi dziećmi, a następnie wspólnie degustować się zdrowym posiłkiem .

Zadania na miesiąc:

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now